Relaxujte meditací

Shon, stres, vyčerpání a neustálé starosti nás každý den pronásledují a nenechají nás mnohdy ani vyspat. Pořád se soustředíme na minulost nebo přemýšlíme nad budoucností a zapomínáme žít právě TADY a TEĎ… Zkuste se zastavit a meditovat v přítomnosti … dopřát si kus relaxace a hýčkat se.

leninscape / Pixabay

Máme tendence se neustále zatěžovat sebelítostí, výčitkami svědomí a hodně času trávíme také přemýšlením nad tím, po čem toužíme nebo čeho bychom chtěli dosáhnout. V každém případě zapomínáme na přítomný okamžik a to, co nám nabízí.

Minulost nezměníme a budoucnost teprve vytváříme. Jaké jsou naše myšlenky dnes, takový bude náš zítřek.

Co nám meditace přinese?

Meditací se zklidníte, uvědomíte si svou existenci, přerušíte neustálý vnitřní monolog ve své hlavě, pozornost ponoříte hlouběji do sebe a emoce dostanete pod kontrolu.

V dnešní době je totiž obtížné vypnout a soustředit se na přítomný okamžik a veškerou jeho jedinečnost.

Pravidelnou meditací získáte vnitřní rovnováhu, více radosti ze života a uvědomění si vlastní existence včetně všech vzácných okamžiků, který nám život nabízí, a které jinak považujeme za banální a automatické. Meditace je proto jakýmsi útěkem z reality a od každodenních starostí.

Jak meditovat?

Zastavte se, zavřete oči a vnímejte okolní svět jen pomocí ostatních smyslů. Zbystří se a Vy získáte hlubší prožitek ze zdánlivě obyčejných jevů. Ucítíte, jak Vám vítr cuchá vlasy, ucítíte vůni stromů, uslyšíte zpěv ptáků v korunách stromů ..

Snažte se nemyslet na běžné činnosti a úkoly, které Vás ještě čekají, i když Vám v tom mozek bude chtít zabránit. To jen do té doby, než si na meditaci zvyknete, poté i pro mozek bude automatické, že teď se medituje, teď se tedy nepřemýšlí.

Při meditaci vnímejte .. Na jakém místě se nacházíte a co všechno Vás obklopuje, jaké barvy a tvary vidíte? Jaké zvuky slyšíte a jakou intenzitou? Všímejte si pocitů celého těla – cítíte se příjemně, pohodlně nebo Vás v tom něco brání?

Cítíte uvnitř těla, v ramenech nebo obličeji nějaké napětí? Nesnažte se napětí odstranit, jen pozorujte, jak se postupně mění, až úplně vymizí. Soustřeďte se na svůj dech, všimněte si, jak se Vám při nádechu nafukuje břicho a s výdechem splaskává.

Sledujte své dýchání, a pokud Vám něco odhání myšlenky jinam, k jiným problémům, jemně je přiveďte zase zpátky k meditaci. Jak se cítíte? Klidně nebo zmateně? Neposuzujte, zda je to dobře nebo ne, jen sledujte Vaši mysl takovou jaká právě je. Znovu se zaposlouchejte se do zvuků okolo a pokud jste měli zavřené oči, nyní je otevřete znovu vnímejte tvary a barvy.

Při chůzi můžete meditovat už jen tím, že budete sledovat každý Váš krok. Budete vnímat, jak se nohy dotýkají země, jak pohodlné jsou Vaše boty. Při jídle se naopak soustřeďte na to, jak Vaše ústa zpracovávají potravu, jak zuby žvýkají a jakou chuť Vám jídlo nabízí. Vnímejte jeho barvy, vůni i teplotu. Na nic jiného nemyslete, hlavně při jídle nesledujte televizi nebo nečtěte noviny.

Při vaření vnímejte to, jak krájíte potraviny, jak je vkládáte do hrnce a jak se vařením jejich konzistence mění. Při procházce v lese naopak poslouchejte zpěv ptáků a šumění stromů, všimněte si barev květin a stromů, vnímejte vůni jehličí nebo hebkost a měkkost mechu. Meditovat můžete při jakékoliv činnosti, která nevyžaduje přílišné přemýšlení.

Může se jednat i o čištění zubů nebo pleti, kdy budete vnímat a představovat si, jak se do hloubky Vaše pleť čistí a všechny nečistoty se odplavují pryč. Pokud si začnete užívat přítomný okamžik, kdekoliv se budete zrovna nacházet, překvapí Vás, jaké máte štěstí, že máte všech pět smyslů pohromadě a žádný Vám nechybí a jak jste až doposud celý život přítomnost přehlíželi.

 

Post Author: Hedy