Aby byla zahrada stylová i na podzim – připravte ji…

Léto se s námi bude pomalu loučit. Tok času opravdu nikdo nezastaví. Tak jako my se na podzim budeme připravovat výměnou šatníku nebo i změnou denního režimu, je třeba počítat i se změnou naší zahrady. Některé rostliny je vhodné zazimovat, ošetřit, zahradní nábytek schovat a přejít na zimní režim. A přesto může zahrada vypadat dobře. Jak na to?

Začněte rostlinami

Každá rostlina má své specifické požadavky. Obecně lze ale říci, že je vhodné aplikovat podzimní hnojivo, trvalky připravit na zimu, letničky ostříhat, zlikvidovat, náchylné rostliny přestěhovat do verand a garáží. Jenom tak naše rostlinky úspěšně přečkají zimu. Například kapradiny můžeme kompletně ostříhat, vyplatí se ale ošetřit i bylinky. Nevyzrálé jednoleté pruty maliníku ostříháme, záhony s letničkami pak můžeme zrýpat a nechat půdu odpočívat.

Autor obrázku: Zest-pk

Abychom se ale rostlin jenom nezbavovali, ideální doba je na umístění podzimních rostlin do naší zahrady. Konkrétně pak například chryzantémy, které jsou ozdobou podzimní zahrady. Některé trvalky také kvetou až na podzim. Mysleme například i na keře, které mají nádherné plody nebo na ovocné stromy. A samozřejmě spadané listí, ideální je shrabat a spálit. Hlavně pokud je napadené mšicemi nebo jinými chorobami.

Úklid nebo nákup nábytku

Podzimní sezóna je hlavně sezónou výprodejů. Potřebujete nový plastový zahradní nábytek? Právě teď bude ta nejlepší doba na nákup za opravdu výhodné ceny. To platí i o zahradní technice, jako jsou sekačky nebo různé jiné nástroje pro údržbu zahrady.

Nezapomínejme na ošetření těchto přístrojů, nábytek se hodí sklidit do garáže nebo někam pod střechu. Určitě mysleme ale i na grily, ohniště nebo na bazény. Zakryjeme, odneseme do krytých prostor a chráníme před sněhem a mrazem. Naopak je vhodné připravit již zimní zahradní techniku, kdy nahradíme místo v garáži technikou letní.

Kontrola před zimou

Zima je ještě daleko, ale může přijít znenadání. Aby ale zahrada vypadala dobře až do jara, vyplatí se zkontrolovat nebo obnovit netkané mulčovací textilie, doplnit mulčovací kůru a vytrhat plevel. Dále je vhodné kůru nasypat kolem stromů a spolu s textilií tak může chránit citlivější kořenové systémy. Zahrada je příroda a aby vypadala dobře, potřebuje pravidelný, ale přiměřený zásah člověka. Myslete na to i na podzim!

Post Author: admin