Růže jako královna květin

Která květina patří mezi ty nejoblíbenější? Se kterou květinou nikdy nešlápnete vedle? Odpověď na obě otázky je jednoduchá a stejná. Symbolem lásky i krásy jsou růže, kterými snad žádná žena nepohrdne. Vyjádří víc než tisíc slov, vybrat si můžete z mnoha barev.

Kde se růže vzala?

Růže jsou podle odhadů staré asi 35 milionů let. To je doba, co říkáte? Odjakživa jsou považovány za symbol lásky a krásy, svou roli ale sehráli i ve válce o Anglii, které se říkalo i „válka růží“. Na jedné straně bojovali Yorkové, kteří měli ve svém znaku bílou růži, na straně druhé Lancasterové s červenou růží.

Růže se používaly i v medicíně, při svatbách, při výrobě parfémů, římská šlechta zakládala na jihu Říma veřejné zahrady růží. Na našem území se historie růží píše od středověku, využívaly se zejména v léčitelství. Následně se začaly růže objevovat i na erbech šlechty, nejznámější je růže Rožmberků.

Dnes se v přírodě nachází asi 150 druhů růží, květinové farmy šlechtí další a další odrůdy. Vyšlechtit se nedají modré a černé růže, ty se barví nebo dekorují pomocí přírodních barvidel, setkat se můžete i s „čokoládovými růžemi“, které jsou polité speciálním parfemovaným voskem.

Jaká je symbolika růží?

Růže je královnou květin, symbolizuje lásku a vášeň, důležitou roli hraje i její barva. Nikdy s nimi nešlápnete vedle, právem patří mezi nejoblíbenější květiny. A to nejen mezi těmi, kdo růže dostávají, ale i těmi, kdo je dávají. Poslat se dají i jako tajný dárek prostřednictvím kurýra, sdělit jimi můžete i svoje tajné city. Využijte v takovém případě služeb rozvozu květin v Písku a dalších městech.

  • Červená růže symbolizuje lásku.
  • Rudá růže vyjadřuje vášeň.
  • Žlutá růže značí přátelství a vděčnost, přeje uzdravení. I proto jsou ideální třeba při návštěvě blízké osoby v nemocnici.
  • Růžová růže vyjadřuje něhu a romantickou lásku.
  • Bílá růže vyjadřuje jemnost a čistotu, pojí se s novým začátkem. Setkat se s nimi můžeme hlavně na svatbách.
  • Oranžová růže se hodí k netradičním zážitkům, je oblíbená jako dárek k promoci nebo maturitě. Vyjádří za vás i tajné city, o kterých nechcete mluvit nahlas.
  • Modrá růže symbolizuje věrnost a vnitřní vyrovnanost.
  • Fialová růže mluví o pokoře.
  • Tmavší tóny, které přechází do hněda, mluví o žárlivosti nebo vzteku.
  • Zelená růže vyjadřuje naději.

Víte, že růže mají i jiné využití?

Růže jsou oblíbené jako řezané květiny do vázy, i jako květina na zahrádku. Tam je pěstuje snad každý zahrádkář a každý rok se těší z jejich krásy. To ale není všechno.

Růže mají i další využití, například v kuchyni nebo kosmetice. Růže patří k jedlým květům, můžete si jimi ozdobit dort, i salát, jejich květ navíc pomáhá při kašli, průjmu nebo bolesti v krku, mají i afrodiziakální účinky.

A co ta kosmetika? Připravte si růžovou koupel a nasypte do ní okvětní lístky růží. Vonná esence z květů růže se zase používá k masáži nebo do nejrůznějších krémů.

Post Author: admin